V sobotu 18. 5. 2019 jsme navštívili 2. ročník festivalu "Pivní den" na Zbraslavi.

Akci pořádá restaurace Kamínka (přesněji "Asijská kuchyně - Kamínka"), nalézající se na Zbraslavi v klidném prostředí vedle lesoparku Borovičky. Její asfaltová předzahrádka je dostatečně velká a prostorná, aby pojala slušné množství stolků s lavicemi k posezení, mají zde také dětský koutek i zastřešené pódium (ze kterého zněla zpočátku reprodukovaná hudba, později ji nahradila živá kapela/dvojice). Kuchyně byla samozřejmě otevřená a ze stálé nabídky standardních asijských jídel (typu smažené nudle, kung-pao, kachna po sečuánsku, smažený sýr :-)) si musel vybrat každý, kdo z toho všeho popíjení dostal hlad.

Areál se s postupujícím slunečným (ale i přeháňkovým) odpolednem zaplnil tak akorát, volná místa k sezení se téměř vytratila, nicméně fronty u výčepů se netvořily prakticky žádné. Tradičně se hlasovalo o nejlepší pivovar a konaly se soutěže o nejrychlejší "exnutí" půllitru či nejdelší udržení 1,5litrové petky v natažené ruce, ovšem tyhle doprovodné aktivity jsme upřímně příliš nesledovali, nás zajímalo to hlavní "gró".

Na pravé straně směrem od vstupu stála totiž vyrovnaná řada sedmi pivních stánků. Dohromady jsme na čepu napočítaly 17 druhů piv (nepočítáme-li pevný výčep v restauraci s Gambrinusem 10°, Velkopopovickým Kozlem 11° a Plzeňským Prazdrojem 12°, a ten tedy rozhodně nepočítáme :-)). Začněme postupně ze začátku: lahovický Pivovar Kail nabízel lehký ejl Osma 8° a svou vlajkovou loď, vynikající APu Alfa 12°.


Nepodbízivá APA, parádně hořká, chmelová, pod povrchem propracovaná. Tahle mě tedy sakra zaujala!

Následoval Pivovar Hostomice pod Brdy se světlým ležákem Fabián 12° a povedeným tmavým speciálem Fabián 14°. Vedle se usadil Podřipský rodinný minipivovar ze Ctiněvsi, který nás sice nenadchnul průměrným Světlým ležákem 11°, ale dojem rychle vyspravil příjemným Pale Alem 12°, především však naprosto famózní Pšenicí 12°.


Prý druhá nejlepší pšenice v Evropě, tu hlásili že se umístilo, no a jak na reklamu nedám (hehe :)), tak tohle je naprostá paráda: plné, hřebíčko-banánovo-jablkové, nenakyslé, prostě prvotřídní!

Další v pořadí se pak tísnil nikoliv stánek, ale spíše pultík létajícího pivovaru Zbraslavská koza, u kterého jako jediného se občas vytvořilo něco jako fronta. To víte, "domácí", ale jak jejich Světlý ležák 12°, tak především Světlý ležák 11° za to stály. Měšťanský pivovar v Poličce přivezl ležáky Otakar 11 a Záviš 12, jihočeský Pivovar Hulvát z Truskovic pak svou Polotmavou 11° a Světlý ležák 12°. No a na konci (rozhodně se chci vyvarovat označení "jako poslední" :-)) stálo asi nejznámější a nejrenomovanější jméno, Rodinný pivovar Zichovec, který dorazil s ležákem Krahulík 12, Mosaic Alem 12, Masopustním speciálem 14 a vynikající New England IPou Juicy Lucy 15.


Naprosto vynikající, krásně ovocná, “mlžná” New England IPA. Tohle je panečku něco!

Dojem si z Pivního dne na Zbraslavi odnášíme více než dobrý. Nejedná se o žádnou velkou, prominentní akci, ale o malý, i vzhledem k trošku zastrčenému místu až takový rodinný, nebo spíše "vesnický" festiválek, a to vůbec nemyslím nějak špatně. Přátelská atmosféra, přiměřený počet pivovarů a piv (s trochou snahy se opravdu dalo ochutnat (skoro :-)) všechno), a v neposlední řadě také přijatelné ceny. Prostě a jednoduše, příští rok na Zbraslavi nashle!