1. června 2019 poprvé proběhly Pivní slavnosti pořádané Pivovarem Řeporyje pod záštitou Městské části Praha 5 - Řeporyje. Neodolali jsme a vydali se na ně podívat.

Akce se konala na rozměrném prostranství přímo před Restaurací a pivovarem v ulici Na tržišti, z jejíhož názvu se dá snadno odvodit, k čemu normálně slouží. Kromě interiéru restaurace a její předzahrádky byly k posezení přistavěny tři dlouhé řady stolků s lavicemi, postupně naštěstí pohlcené stínem budovy. Počasí totiž přálo možná až příliš, na místo jsme dorazili někdy před půl pátou (začínalo se nicméně v 11:00 dopoledne, tudíž jsme prošvihli avizované vystoupení ZUŠ PRO RADOST i dramatického kroužku ZŠ ŘEPORYJE, z připomínky dětského dne 1. 6. tak zůstal jen skákací hrad a prolézačky (námi nevyzkoušené :-)), kdy celý plácek zalévalo silné pražící slunce, ideální na rychlé zmožení.


Na žízeň (a začátek) výborná, mírně sladová, pěkně chmelená i hořká, ne úplně vodová osmička. Postupně sice odhaluje svou “prázdnotu”, jinak ideální letní pití.

Uzavřený areál tržiště tedy z jedné strany kryl domácí pivovar (mimochodem na letmý pohled pěkný a moderní, který si od nás určitě vyslouží i samostatnou „inspekci“, protože teď jsme jím vlastně jen procházeli na toalety), na dalších se seřadily pivní a občerstvovací stánky. V těch se dal zakoupit klasický proviant jako grilované klobásy / kuřata / steaky, guláš, halušky, párky v rohlíku, sladké vafle či parádní škvarkové tyčinky (nebo pro děti cukrová vata). Otevřeno měla samozřejmě i restaurace se svým menu. Neopomenu ještě zmínit pódium, na kterém s přestávkami vyhrávala brněnská hardrocková kapela Projekt Rock a starala se tak o „tancovačkovou“ kulisu.


No hlavně kvůli tomu půllitru s mouchami jsem si dal velké. 😀 A je to výborný tmavý ležák 10°, lehký, přitom plný a poctivě praženě karamelový, pořádně hořký.

Ale teď již k tomu hlavnímu na pivních slavnostech, čímž samozřejmě nebude nic jiného, než… chvilka napětí… ano, pivo. :-) Celkem se akce zúčastnilo a na sluníčku peklo 13 pivovarů (počítaje v to i domácí Pivovar Řeporyje, který kromě čepu v restauraci postavil také stánek venku). Vezmeme-li to popořadě, dorazily následující: Počernický pivovar, Rodinný pivovar Brněnský medvěd, Měšťanský pivovar v Kutné Hoře, Moucha Brewery, Pivovar Lužiny, Pivovar Tišnov, Restaurace s pivovarem Na Lochkově, Purkmistr - Pivovarský dvůr Plzeň, Řemeslný pivovar Raven, Pivovar Padochov, Pivovar Ládví Cobolis a Pivovar Potmehúd.


Silnější “ejlík”, hodně hořký, nicméně typické vzletné ovocné chutě zůstávají dole, takže je válcuje ona přízemní hořkost (nikterak velevýrazná). Nic světoborného, ale dobrý kousek ano.

Přijatelné ceny (malé pivo cca od 25 Kč za Berounského medvěda do 50 Kč za Double IPu od Ravena; často se pak také nabízela netradiční míra 1 „hlt“ za 10 korun :-)), pěkné počasí, lidí tak akorát (dalo se sednout víceméně neustále a fronty u píp se tvořily jen výjimečně) podtrhnul dostatečný výběr piv (každý pivovar měl na čepu minimálně 3 kousky – i když spíše klasické druhy, vyložené raritky a „luxusy“ k dispozici nebyly (třeba žádný kyseláč), nicméně to vyplývalo z lehce „venkovského“ charakteru akce). Prostě klídek, pohoda a spousta zlatavého moku!