Člověk se rád vrací ke kořenům. Ať už tam, kde začal sbírat první životní zkušenosti nebo tam, kde začal pomalu, ale jistě otevírat brány k poznání dobrého piva. Pivo z Vysokého Chlumce je pro mě takovým návratem ke kořenům. A díky výbornému pivu návratem o to příjemnějším.

Nerad bych se zde věnoval tomu, co jsme pili před více jak deseti lety. Nebylo by to fér a popravdě nám to tehdy bylo vlastně úplně jedno. Pojďme raději k současné produkci, kdy Pivovar Vysoký Chlumec patří do skupiny Lobkowicz.

Klasikou z Chlumce je Vévoda. Spodně kvašená jedenáctka, která je pitelná snad za všech okolností a všech situací. Jak zmiňuje nejeden uživatel appky pijto, tak je tato jedenáctka svérázná. Možná méně hořká, nasládlá s menším řízem, ale o to víc pitelná.


Všechno je relativní. V polovině výjezdní trasy, zan nádherného počasí je Vévoda relativně nejlepším pivem, který tu člověk může dostat. A za tu cenu...

Pro ty, kdo se chtějí držet při zemi a raději volí desítku má Chlumec připraveného Maxe X. Tedy je to kapánek chyták, jelikož to je vlastně jedenáctka: přesněji 10,7°. Buď jak buď, je to příjemně hořké a pitelné pivo. Klasika, kterou si dáte s chutí rádi kdykoliv.


Dobrý průmyslová desítka, neurazi ale ani úplně nenadchne. No vodpalenej z toho úplně nejsem, ale s chutí si ji dám znova

Posledním kouskem ze standardní kolekce spodně kvašených piv je polotmavý speciál Démon. Tady už se lidé opravdu mohou zásadně rozcházet. Není se čemu divit. Démon je sladký a málo hořký. Někomu se to libí, někdo na to nadává. Je to tak i s našimi uživateli, ale pro nás, kteří na tomto pivku vyrůstali, je to pořád citovka.


Tohle je srdcovka. Chápu, že nemusí chutnat každému, ale je to prostě fajn pivko. Sladší, ale hezky hořké. Prostě citovka a fajn pivo

Zdá se, jako by sládek na Chlumci měl raději sladší piva. Bohužel to jde proti dnešnímu trendu, kdy se stále víc sládků soustředí na hořká řízná piva. Co ovšem pivní gurmán nenajde ve spodně kvašených pivech, najde v chlumecké produkci svrchně kvašených piv.

Prvním kouskem, který si představíme je Lítající mrak. Tedy správně IPA Flying Cloud. Ideální kombinace India Pale Ale spolu s chlumeckou jemností a nižším řízem. Na rozdíl od ostatních IPA je to pivo skvěle pitelné. Pokud jste začátečník a hledáte nějaké bezpečné dveře k seznámení se svrchně kvašenými pivy, tak Flying Cloud je ideální volba.


Krasne horke vyladene svrchne kvasene pivo, nizky riz, velka sila. Opravdu povedene a na cepu luxusni. A ta cena!

Posledním kouskem, který se dnes představíme je Premium Ale. Ale, který stejně jako Letící Mrak poukazuje na to, že pivo nemusí být provoněné citrusovými plody, ale stačí, aby bylo poctivě uvařeno. Premium Ale je krásná kombinace, která se hodí pro každý den.


Po dopiti zvedam na plny pocet. Vyvazena, plna chut, krasne, ale ne moc nahořkla a paradni riz! Vyborny ALE za dobrou cenu!

Jasně, Pivovar Vysoký Chlumec dělá jednodušší piva, možná i méně výrazná, ale o to víc pitelná. Nemůže soutěžit s Matuškou, Clockem nebo Zíchovcem. Ale o to víc jeho pivo chutná, pokud potřebujete něco dobrého, jednoduchého a poctivého. Nechte si chutnat! A samozřejmě budeme rádi za Vaše komentáře a příspěvky na pijto.