V pátek 27. dubna 2019 začal své vlastní pivo čepovat nový restaurační minipivovar Lajka. Neváhali jsme a vydali se podívat přímo na oficiální zahájení.

    Pivovar a café Lajka se nachází na pražské Letné (Praha 7 - Bubeneč), odhadem tak 400 metrů od zastávky tramvají Letenské náměstí. V příjemném prostředí rohové kavárny s dostatečným počtem míst - stolků a se dvěma výčepy (jeden v novém suterénu, který tak bude fungovat jako samostatný pivní bar) se za hezkého počasí dá posedět i u otevřené "kavárenské výlohy". Podnik se zdaleka nezaměřuje pouze na kované pivaře, ale připravuje i výbornou kávu s dostatečným výběrem vín i drobnějších - sladkých a slaných - pochutin.

    Páteční slavnostní akci u příležitosti naražení vlastního piva (nazvanou trefně "Velké malé narážení") podpořila rozšířená gastronomická nabídka z grilu, situovaného na chodníku před podnikem. Průvodní slovo pak na křižovatce ulic doprovodil vysoký "pivotrysk" z jednoho ze sudů. O něco později ho následovala reálná dešťová průtrž, která přinutila návštěvníky vměstnat se dovnitř (a ukončila produkci výše zmiňovaného grilu :-)).


Lehká, velmi pitelná. Lehce citrusová. Vyloženě kolový pití. Jen tentokrát kolo chybělo 😀

    Na čepu měla Lajka přichystané dvě svoje piva, obě spodně kvašená. Začali jsme desítkou 10° Albert I (4,7 % ABV), vysoce osvěžující a pitelnou. Pokračovali (ale neskončili :-)) jsme pak dvanáctkou 12° Albert II (5,1 % ABV), taktéž chuťově vyváženou a příjemnou, ta na nás však zanechala o něco slabší, nevýraznější dojem.


Slušná dvanáctka, hořká, chmelově kořenitá, dobrá. Nepřesvědčila natolik průkazně jako 10°, ale chutnala a pila se (mi) stále více než OK.

    Rozhodně tedy velká spokojenost, na pivo si do Café - pivovaru Lajka rádi zajdeme znovu a nebudeme se rozpakovat přibrat s sebou jak pivaře, tak "normální lidi". Slavnostní narážení jsme si také užili i přes nápor návštěvníků, natěsnaných do interiéru (i kvůli onomu dešti) a generujících jak nadměrný hlahol, tak delší fronty; ovšem milý personál vše zvládal naprosto profesionálně, s úsměvem a bez zádrhelů.