Letošní Velikonoce byly krásné: teplé a slunečné. Pro nás, kteří je trávili na zvlněné jižní Moravě možná až moc teplé. Přesto takové počasí vyloženě nabádá k návštěvě jednoho z nejvíce ikonických pohledů na celé Moravě: Vinařství Sonberk.

Vinařství Sonberk se nachází v Popicích, resp. mezi Popicemi a Hustopečemi, kde uprostřed vinic vyrostlo úchvatné místo z rukou architekta Josefa Pleskota. Těžko se popisuje nádherný výhled a nekonečný klid okolních vinic. Snoubení dřeva, betonu, skla a kamene vytváří unikátní prostor, který vyloženě vybízí ke sklence vína.

Samo místo je tak nádherné, že by bylo celkem jedno, jestli tam točí Kofolu do půl litru nebo víno. Jenže (a to bohudík) v Sonberku najdete jedna z nejlepších vín jižní Moravy. A to stabilně, dlouhodobě.

Pojďme začít klasikou, která je pro Sonberk typická: Ryzlink rýnský.


Ročník 2015 je geniální. Původně jsem sem nechtěl dávat, páč už tu kousky máme, ale nedá mi to. Má 13,5%, krásně zmohutnělo. A ta kombinace trpkosti a sladkosti... bomba!

Ta kombinace krásné zlaté barvy, vyvážených kyslinek, plné chuti... Tomu se opravdu nedá odolat. Jak už naznačují etikety, jedná se o Rýňák z řady Stříbrný Sonberk. Ovšem, jak i @lucie potvrzuje, stříbrná neznamená druhořadá. Spíše naopak.


Už tu bylo několikrát, já vím.. ale prostě nemůžu jinak-skvělé víno! BTW - P.F. 2018🥂

Dalším zástupcem produkce Sonberku je jejich Sauvignon. Ten nám dělal společnost na našem velikonočním výletu a byla to skvělá volba, která i přes značně intenzivnější ovocnou chuť nepostrádá nic z plnosti a svěží chutě. Prostě ideál na příjemný večer.


Ideální vínko na večer. Lehké, ovocné, voňavější, ale né moc. Suprově pitelné. Jako povtrzuji slova dámy u prodeje: ten rok 2018 bude krásný....

Na závěr dnešní degustace zmíním cuvée spojující odrůdy Rulandské šedé (60%) a Chardonnay (40%). Rulanda šedá je, pokud né nejvíce oblíbená, tak jedna z nejoblíbenějších odrůd u nás. V kombinaci s Chardonnay utváří nádhernou kombinaci pro nenáročné pití.


Prostě je to moc příjemné vínko. Hezký se pije.

Určitě je dobré poznamenat, že láhve z řady Stříbrný Sonberk se pohybují okolo 220 až 250 Kč. Kromě nekoneční zásoby vína můžete přímo na místě počítat s velmi drobným občerstvením: Káva, čaj, domácí limonáda a pár slaných pochutin (terina, chleba s pomazánkou, apod.). A pokud budete mít štěstí jako my, tak narazíte i na nabídku úžasných koblih z Brna.

Produkce Sonberku je nicméně podstatně postřejší, ale to bude určitě předmětem jednoho z dalších článků. Minimálně proto, že jsem nakoupil degustačních set šesti lahví, které se na mě už teď těší. Pokud nechcete čekat na souhrný článek, stáhněte appku pijto a sledujte nové drinky pravidelně.